Forum Machete,Modelism,Hobby: Noutati interesante - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 27 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Noutati interesante ...cu subiecte Romanesti

#41 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2007 - 03:35 PM

Citeaza

Oricum,draga Cartula,cred ca amerianii il stiu cel mai bine


Il stiu asa bine incat nici nu exista in manualele de recunoastere ... il confundau cu FW -190 sau mai rau, Fiat G-50

#42 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2007 - 03:36 PM

Vezi postareaBlue-Max, la 29 Oct 2007, 15:30, a spus:

PS: in Dex, "obscur", pe langa sensul de "putin cunoscut", mai are si explicatia ca "lipsit de merite", care in situatia aceasta particulara, nu se prea potriveste. Dar ma rog, astea sunt deja fineturi de exprimare si interpretare ...


Max, clar Iar-ul 80 a avut meritele sale. Dar sa nu ne mai plangem atata ca nu e la fel de cunoscut ca un Spitfire sau un 109 ;-)

Citeaza

Il stiu asa bine incat nici nu exista in manualele de recunoastere ... il confundau cu FW -190 sau mai rau, Fiat G-50

Bine punctat, 1-0-9...

#43 Useril este offline   Ali_baba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 19-February 07

Postat 29 October 2007 - 03:48 PM

Vezi postarea1-0-9, la 29 Oct 2007, 15:35, a spus:

Il stiu asa bine incat nici nu exista in manualele de recunoastere ... il confundau cu FW -190 sau mai rau, Fiat G-50

;-)

Da,stiu ca-l confundau cu Fw1909(seamana destul de bine),dar daca-l confundau cu Fiat G50 e grav, inseamna ca aveau orbul gainilor,cu consecintele de rigoare...!! Oricum se pare ca nu s-a sesizat ceva din raspunsul meu! :pint:

#44 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 29 October 2007 - 03:54 PM

Trist da' asta-i adevarul. "Everything make's sense expressed in dolars and cents" (Roger Waters - Pink Floyd)
[/quote]
@ Wurger
si continuarea....
"Pounds, shillings and pence,
Can't you see, It all makes perfect sense"
mare dreptate ai Wurgere...foarte frumoasa piesa...

@Radu
dar la 1/48 nu incerci un IAR 80? te roooog ;-)

Spor,
Bill
P.S. Si eu cred ca IAR80 oricit de drag ne este a fost putin cunoscut afara

#45 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 29 October 2007 - 03:56 PM

Vezi postareacartula, la 29 Oct 2007, 15:36, a spus:

Max, clar Iar-ul 80 a avut meritele sale. Dar sa nu ne mai plangem atata ca nu e la fel de cunoscut ca un Spitfire sau un 109 ;-)



Perfect de acord cu tine. Nici n-am sustinut asa ceva ....
Intre "obscur" si " .. nu e la fel de cunoscut ca un Spitfire sau 109 " .... prefer ultima exprimare :pint:

#46 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2007 - 03:58 PM

Orbu' gainilor

Atit vizual cit si ca performante, Iar-80 se apropie mult mai mult de G-50 decit de 190.. dar, evident ca noi preferam sa fie confundat cu 190, nu?

Imagine atasata: Romanian.jpg

#47 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2007 - 03:59 PM

Vezi postareaBlue-Max, la 29 Oct 2007, 15:56, a spus:

Perfect de acord cu tine. Nici n-am sustinut asa ceva ....
Intre "obscur" si " .. nu e la fel de cunoscut ca un Spitfire sau 109 " .... prefer ultima exprimare :pint:



Da mai Max, dar intre 6 caractere si 46 eu prefer in general 6. Sunt mai lenes din fire ;-)

#48 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 29 October 2007 - 04:03 PM

Hai sa fim seriosi cu "faima pe plan mondial" a IAR80. ;-)
Chiar daca IAR80 a doborat cateva avioane americane, aia nu ii face pe americani sa il respecte mai mult decat pe celelalte avioane cu care aveau de-a face zilnic pe intreg cerul Europei. Statistic vorbind, din punctul de vedere al impactului pe care l-a avut asupra aviatiei americane, IAR80 reprezinta o "piscatura" in comparatie cu Bf109, FW190. Me262, Me110/Me410 sau chiar Macchi 202/205. Da, a fost un avion bun, nimeni nu neaga asta, dar e obscur pentru altii.
Acum cateva luni vorbeam cu Jerry Crandall la telefon despre niste mastere si i-am spus ca intentionez sa fac un IAR80. El a raspuns "Care e IAR80?" Eventual si-a amintit.

Sunt o gramada de alte lucruri care pentru romani sunt "un sfant odor" si care sunt absolut obscure in strainatate, cum ar fi Eminescu, Vuia, Bucuresti (sau Budapesta, sau Bratislava, sau unde o fi capitala :pint: ), rosugalbensialbastru, Regele Mihai, Dacia 1300, vacanta la Neptun, tancul Maresal, Adrian de Vito, etc. Lucruri care nu au nevoie de explicatie in Romania trebuie lamurite prin alte parti. Aia e definitia obscuritatii - dace e nevoie sa explici, e obscur.
Dun nefericire, IAR80 are nevoie de explicatie. :clapping:

Oricum, polemicile astea inutile nu vor creste piata si nicii nu va indemna un investitor sa sape adanc in buzunar ca sa scoata o macheta de IAR80. Cei care vor face acest lucru, nu au nevoie de convingere.

Radu

#49 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 29 October 2007 - 04:05 PM

Vezi postareaAli_baba, la 29 Oct 2007, 15:48, a spus:

... cu Fw1909(seamana destul de bine)...


Pai, asta-i destul de hazlie, chiar si pentru cineva ratacit in epoca mini-afevismului !
Pai sigur ca "semana". Avea si aripi si prin cer zbura... si chiar si un motor in stea avea...
Si cam aici, "asemanarea" se oprea...

Cat despre o comparatie intre IAR-80 si "copilasul" lui Kelly Johnson (P-38)... ma rog. Si mai hazlie este !

#50 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 29 October 2007 - 04:19 PM

Oare peste vreo 50 de ani americanii au sa aiba habar ce-i aia IAR-93/99?

#51 Useril este offline   Ali_baba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 19-February 07

Postat 29 October 2007 - 05:18 PM

Vezi postareacartula, la 29 Oct 2007, 15:28, a spus:

Mda, inca un raspuns din seria "moaaaah, ce le-am traso americanilor! Ce prosti sunt aia, bah, facuti gramada. Noroc ca-s multi si are avioane bune, ca le spargeam fata, moaaah...."

Ma gandesc ca faptul ca un Iar-80 a doborat niste avioane candva nu il face mai bine-cunoscut pe plan mondial. Pricepi?




Ai inteles total gresit!! Eu sunt dintre cei ce-i apreciaza pe americani pt.tot ce au facut in WW2;fara ei acum am fi fost un land al celui de al 3-lea Reich si asta ar fi fost tare nasol!!! Am impresia ca esti prizonierul unui cliseu in gindire si,din nefericire,nu esti singurul!!! Stiu prea bine ca a fost un "pitic" pe arena WW2,dar a fost piticul nostru,si cred ca trebuie sa-i aratam mai multa consideratie !!! Si apropos,nici eu ,si cred ca, nici Blue-max n-avem pretentia c-ar fi la inaltimea Spit-ului sau la inaltimea lui 109...Eu vreau sa spun doar ca a avut momentele lui de glorie pe care ,din nefericire,le apreciaza mai mult strainii decat romanii !!! ;-)

#52 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 29 October 2007 - 05:22 PM

Citeaza

Oare peste vreo 50 de ani americanii au sa aiba habar ce-i aia IAR-93/99



Da' cand au doborat Iar-93/99 avioane americane? Astea sunt intruchiparea obscuritatii pe plan ... European macar... pai extrem de multi de pe la noi n-au habar ce e aia (adica daca stie sa cante manele sau daca scoate bani). ;-)

In ceea ce priveste asemanarea IAR80 cu Fw-190 exista si o alta sursa.
Intr-o carticica albastra si foarte subtire tiparita acum 30-40 de ani intitulata "Uzinele de avioane din Romania in perioada interbelica" se mentioneaza foarte scurt de o vizita a unor ingineri germani la IAR. Se pare ca acestia s-ar fi inspirat in privinta unor aspecte pentru Fw-190 (dupa cum mentioneaza autorul). Acum nu mai stiu daca titlul este chiar asa. cartea nu-mi apartine, dar la cerere pot fi mai exact. Oricum, nefiind piata plina de asa ceva banuiesc ca o stiti.
Pana la urma, aceasta asemanare este cel mai bine sintetizata de DRAGOS.
Cred ca treaba cu Iar80 devine o saga gen RLM.
Ali_baba, din dorinta de a arata altora ca minimalizeaza pe nedrept sau nu importanta piticului nostru acum tu exagerezi importanta lui. Chestia e ca acestea au mai fost discutate si din sictir de bis ai parte de reactiile astea.
Tu crezi ca noi nu dam 2 bani pe aveonul nostru?

Aceasta postare a fost editata de Bazu: 29 October 2007 - 05:29 PM


#53 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2007 - 05:24 PM

Vezi postareaeugen, la 29 Oct 2007, 16:19, a spus:

Oare peste vreo 50 de ani americanii au sa aiba habar ce-i aia IAR-93/99?


;-) Marfa punctat neica eugene....Mi se pare mie sau entuziasmul e o chestie care moare repede pe aici? :drinks:

Parca am mai vaut faze de-aistea cu "Romania kicks ass" si "Muhaahaahaahha, ce de doi centi e USAAF si forta a 15/9-a ca nu au putut sa dea bine in noi"

Ali, lumea ma stie pe aici de gura mare :crazy: , si am apreciat ca oamenii au fost prea calmi in a-ti explica ceva simplu "QUIT DREAMING" sau "START WORKING ON IT" daca vrei sa faci ceva memorabil... :pint: Pana una alta :clapping: si la multi ani!!!

Radule, ma alatur lui Bill cu rugamintea...Fa nenea si mie unu' :ph34r: la pasopt'

#54 Useril este offline   Ali_baba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 19-February 07

Postat 29 October 2007 - 05:25 PM

Vezi postareaeugen, la 29 Oct 2007, 16:19, a spus:

Oare peste vreo 50 de ani americanii au sa aiba habar ce-i aia IAR-93/99?



IAR-ul99 Soim a fost evaluat in zbor de piloti americani!!! Citeste "Top Gun"!Hai noroc! ;-)

#55 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2007 - 05:36 PM

Citeaza

IAR-ul99 Soim a fost evaluat in zbor de piloti americani!!!


...si Orao, fratele sirb a lui '93 a spart falcile lui Tomahawk in razboiul din fosta Yugoslavie :))

Imagine atasata: aeropoxy_j_22_orao.jpg

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 29 October 2007 - 05:42 PM


#56 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2007 - 05:37 PM

Ali_baba, daca incerci sa demonstrezi ceva cu exprimari de genul "avind in vedere bataia la fundul gol pe care le-am dat-o,in Iunie 1944", exact ce-am zis eu ai demonstrat. Nu stiu cine e prizonierul unui cliseu de gandire :pint:

Repet, nu neg ca a facut treaba 80-ul. Mai citeste inca o data ce am scris. Si da, normal, ca Iar-80-ul a doborat avioane. Doar aveam Iar-uri 80 in dotare. Logic, nu? Ca doar nu am fi putut sa doboram avioane cu aparate care nu le aveam in dotare. Insa pana si romanii in '44 considerau Iar-ul 80 ca nemaifiind de multisor la inaltimea cerintelor zilei.

In schema lucrurilor, tot usor obscur e Iar-ul 80. Chit ca nu va place termenul. Si asta nu o sa-l ajute sa apara in forma de kit. Cum de altfel nici discutia asta n-o sa ajute la aparitia unui kit.

PS: buna rau gluma cu inspiratia pentru Fw... Foarte tare! ;-)

#57 Useril este offline   Ali_baba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 19-February 07

Postat 29 October 2007 - 05:40 PM

Vezi postareaFlyBoy, la 29 Oct 2007, 17:24, a spus:

;-) Marfa punctat neica eugene....Mi se pare mie sau entuziasmul e o chestie care moare repede pe aici? :drinks:

Parca am mai vaut faze de-aistea cu "Romania kicks ass" si "Muhaahaahaahha, ce de doi centi e USAAF si forta a 15/9-a ca nu au putut sa dea bine in noi"

Ali, lumea ma stie pe aici de gura mare :crazy: , si am apreciat ca oamenii au fost prea calmi in a-ti explica ceva simplu "QUIT DREAMING" sau "START WORKING ON IT" daca vrei sa faci ceva memorabil... :pint: Pana una alta :clapping: si la multi ani!!!

Radule, ma alatur lui Bill cu rugamintea...Fa nenea si mie unu' :ph34r: la pasopt'


:fool:

Mai,draga,Fly Boy daca tot ai gura mare sper sa ai si urechile mari,sa auzi bine ce-ti spun:"Las' sa vorbeasca si nea Ion,ca-i si el om!!" :pint:

#58 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 29 October 2007 - 05:46 PM

Citeaza

buna rau gluma cu inspiratia pentru Fw... Foarte tare! ;-)

Daca sabia nemilosului ninja ii este destinata gatului meu firav, atunci anunt ca nu pusei botu' la vrajeala.
Ce am zis de carte nu e fabulatie, doar ce scrie in ea.

#59 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 29 October 2007 - 06:08 PM

In ceea ce priveste asemanarea IAR80 cu Fw-190 exista si o alta sursa.
Intr-o carticica albastra si foarte subtire tiparita acum 30-40 de ani intitulata "Uzinele de avioane din Romania in perioada interbelica" se mentioneaza foarte scurt de o vizita a unor ingineri germani la IAR. Se pare ca acestia s-ar fi inspirat in privinta unor aspecte pentru Fw-190 (dupa cum mentioneaza autorul). Acum nu mai stiu daca titlul este chiar asa. cartea nu-mi apartine, dar la cerere pot fi mai exact.

o asemenea afirmatie a fost sustinuta si de Constatin Gheorgiu in cartile sale, incercand sa exagereze calitatile IAr-ului a spus ca niste ingineri germani (erau de la uzina Messerschmitt ) dupa ce au vazut avionul s-au dus in germania si inspirandu-se din el au creat Focke-Wulf-ul. e ilogic , e ca si cum ai spune ca niste ingineri de la Mercedes au venit la uzinele Dacia si intorcandu-se in Germania cei de la BMW au creat un nou model inspirat dupa cel romanesc. cele doua uzine erau rivale.cat despre asemanare , ma abtin sa fac alte comentarii.

#60 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2007 - 06:13 PM

Vezi postareaBazu, la 29 Oct 2007, 17:46, a spus:

Daca sabia nemilosului ninja ii este destinata gatului meu firav, atunci anunt ca nu pusei botu' la vrajeala.
Ce am zis de carte nu e fabulatie, doar ce scrie in ea.


Kidding :pint: Stiu de carte, nu e prima oara cand aud asta. Si ma amuza.

PS: Acum, realizezi ca o sa devieze discutia pe o panta... Amuzanta. Nu? Si e doar vina ta ;-)

Arata acest topic


  • 27 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi