Forum Machete,Modelism,Hobby: Potez 63.11 Nr71 si Nr.101 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Potez 63.11 Nr71 si Nr.101 Azur 1/72

#1 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 30 April 2019 - 10:10 PM

Potez 63.11 1/72 de la Azur, daca nu ma insel este un short-run si cam opune rezistenta la efortul de a fi construit, chiar daca in cutie sunt oferite si piese de rasina si PE-uri pe anumite locuri kit-ul duce lipsa de detalii, de exemplu la interior lipsesc cateva detalii remarcante iar baia trenului de aterizare lipseste complet. Eu am adaugat cateceva pe la interior, ramforsari, structura laterala la postul din spate, blindaj dorsal pilot, centuri PE Eduard, manete ... etc. iar baia trenului a fost facuta de la zero din foi de stiren si fire trase la cald, de asemenea trenul de aterizare a beneficiat de ceva adaugiri. Cateva tije pe la motoare, gondola intrados spre inainte, lumini de pozitie din culee transparente si vopsite cu un amestec de Future si culoare (rosu si respectiv verde), ceva plasa pe la prizele de aer si cam atat ca extra detalieri. Pentru decaluri am folosit numerele si inscrisurile "Potez" de la Techmod iar crucile si cocardele de la RB Production.

Cateva poze:
Nr. 101
Imagine atasata: Potez 63-11 Nr101 01.jpg

Imagine atasata: Potez 63-11 Nr101 02.jpg

Imagine atasata: Potez 63-11 Nr101 03.jpg

Imagine atasata: Potez 63-11 Nr101 04.jpg

Imagine atasata: Potez 63-11 Nr101 05.jpg

Imagine atasata: Potez 63-11 Nr101 06.jpg

Nr. 71

Imagine atasata: Potez 63-11 Nr71 01.jpg

Imagine atasata: Potez 63-11 Nr71 02.jpg

Imagine atasata: Potez 63-11 Nr71 03.jpg

Imagine atasata: Potez 63-11 Nr71 04.jpg

Imagine atasata: Potez 63-11 Nr71 05.jpg

Imagine atasata: Potez 63-11 Nr71 06.jpg

#2 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 631
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 30 April 2019 - 11:10 PM

Arata bine!ambele.apropo de vopsire ala cu cruci credeam ca e in camo original frantuzesc iar al doilea e si mai iteresant.cu siguranta ai avut surse foto bune.felicitari

#3 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 30 April 2019 - 11:54 PM

Or fi opus ele,kiturile, rezistență la asamblare, dar le-ai īnfrānt-o cu succes.
Bravo.

#4 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 01 May 2019 - 09:00 PM

Vezi postareasorintasnase, la 30 April 2019 - 11:10 PM, a spus:

Arata bine!ambele.apropo de vopsire ala cu cruci credeam ca e in camo original frantuzesc iar al doilea e si mai iteresant.cu siguranta ai avut surse foto bune.felicitari

Multumesc pentru felicitari Sorin. :friends:

Intradevar,initial dupa ce au ajuns in tara au fost folosite in camo francez

Imagine atasata: Potez 63-11 01.jpg

Ulterior, pe parcursul folosiri au fost revopsite

Imagine atasata: forumPotez 63-11 nr101 nr71 01-1.jpg

Dupa august '44 au fost revopsite si reinmatriculate cu cocarde

Imagine atasata: forumPotez 63-11 nr71 01-1.jpg

Citeaza

Or fi opus ele,kiturile, rezistență la asamblare, dar le-ai īnfrānt-o cu succes.
Bravo.


Multumesc, Longinus. :hi:

#5 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 01 May 2019 - 09:02 PM

Foarte faine. La cupola ai folosit masti ?

#6 Useril este offline   aviatie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 02 May 2019 - 08:23 AM

Felicitari.Nu stiam ca au avut si inmatriculare cu cocarde.

Aceasta postare a fost editata de aviatie: 02 May 2019 - 08:24 AM


#7 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 May 2019 - 01:44 PM

Arata super Mgc ! Felicitari ! :clapping: :hi:

#8 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 02 May 2019 - 02:12 PM

Felicitari si din partea mea!
Cu ce ai vopsit interiorul?


#9 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2019 - 05:58 PM

Bravo si din partea mea ... eu personal nu-mi aduc aminte sa fi vazut alte Potezuri la '72 mai bine facute decat astea.
Mentiune suplimentara pentru suprafetele vitrate - mi se pare mie sau ai folosit wash si la geamuri ... orice ar fi, arata foarte bine.
Personal, cred ca singurul lucru care mai putea fi adaugat ar fi fost o nituire pe ici, pe colo (nu d-aia completa, ca te baga in mormant si uneori poate chiar e exagerata; insa machetelor astora dacat cu linii de panou si atat, parca le lipseste ceva).
Anyways ... felicitari inca o data!

#10 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 02 May 2019 - 09:49 PM

Vezi postareabusila, la 01 May 2019 - 09:02 PM, a spus:

Foarte faine. La cupola ai folosit masti ?


Da, Montex, dificile pe suprafete curbe, se desprind in timp, am fost nevoit ca anumite parti sa le inlocuiesc cu banda de mascat si maskol, insa asa in general sunt bune.

Citeaza

Felicitari si din partea mea!
Cu ce ai vopsit interiorul?


In toate pozele pe care le-am vazut cu ale noastre, interiorul era vopsit intr-o culoare foarte inchisa, poate ca au ramas in originalul Bleu Nuit ori au fost revopsite de ai nostri cu ceva asemanator folosind originalul ca inspiratie, asa ca am folosit pentru a vopsi interiorul Hobby Color H416, ignora insa denumirea RLM66, nu am fi folosit noi RLM66 in acea perioada in nici un caz, am folosit-o pentru nuanta gri-negru, de obicei evit sa folosesc negru absolut pe machete, imi lasa impresia de ceva ireal chiar si dupa spalari, prafuiri etc, in schimb un antracit sau gri-negru imi bucura vederea in special dupa efectele aplicate.

Citeaza

Bravo si din partea mea ... eu personal nu-mi aduc aminte sa fi vazut alte Potezuri la '72 mai bine facute decat astea.
Mentiune suplimentara pentru suprafetele vitrate - mi se pare mie sau ai folosit wash si la geamuri ... orice ar fi, arata foarte bine.
Personal, cred ca singurul lucru care mai putea fi adaugat ar fi fost o nituire pe ici, pe colo (nu d-aia completa, ca te baga in mormant si uneori poate chiar e exagerata; insa machetelor astora dacat cu linii de panou si atat, parca le lipseste ceva).
Anyways ... felicitari inca o data!


Da am dat pe geamuri cu un amestec de Future si cerneala neagra, folosesc acest amestec pentru a scapa de urmele de primer (gri) ramase dupa demascari pe marginile partilor vitrate.
Despre nituire, dupa cum ai spus si tu, eu cred ca e ceva asa personal in functie de placerile si gandirile fiecaruia, nituirele eu nu prea le plac asa in general pentru avioanele de prin WW2 (mai ales la scara asta) ma gandesc ca interveneau grunduiri, vopsiri si revopsiri etc si astfel erau acoperite, in mai toate pozele cu avioane in ansamblu niturile sunt greu de observat, poate cand sunt pozata individual anumite detalii ies la iveala. In schimb agreez niturile la reactivele arginti.


Va multumesc pentru felicitari. :friends:

#11 Useril este offline   ovichelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 26-January 09
  • Location:Giarmata-langa TIMISOARA
  • Interests:Romanian Air Force in World War ll

Postat 03 May 2019 - 05:07 AM

Marinel, felicitări și din partea mea. Ti-au ieșit excepțional aceste două machete . Deși ti-a scăzut productivitatea a crescut calitatea . Iar īn ceea ce privește acuratețea istorică esti tot timpul bine documentat. Bravo!

#12 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 03 May 2019 - 05:57 PM

Vezi postareaMgc151184, la 02 May 2019 - 09:49 PM, a spus:

In toate pozele pe care le-am vazut cu ale noastre, interiorul era vopsit intr-o culoare foarte inchisa, poate ca au ramas in originalul Bleu Nuit ori au fost revopsite de ai nostri cu ceva asemanator folosind originalul ca inspiratie, asa ca am folosit pentru a vopsi interiorul Hobby Color H416, ignora insa denumirea RLM66, nu am fi folosit noi RLM66 in acea perioada in nici un caz, am folosit-o pentru nuanta gri-negru, de obicei evit sa folosesc negru absolut pe machete, imi lasa impresia de ceva ireal chiar si dupa spalari, prafuiri etc, in schimb un antracit sau gri-negru imi bucura vederea in special dupa efectele aplicate.

Multumesc! Ca veni vorba, pentru extradosul nr.71 ce ai folosit?

#13 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 03 May 2019 - 09:29 PM

Citeaza

Marinel, felicitări și din partea mea. Ti-au ieșit excepțional aceste două machete . Deși ti-a scăzut productivitatea a crescut calitatea . Iar īn ceea ce privește acuratețea istorică esti tot timpul bine documentat. Bravo!


Multumesc, Ovi.

Citeaza

Multumesc! Ca veni vorba, pentru extradosul nr.71 ce ai folosit?


Hobby Color H421, cu denumirea RLM81, nu stiu daca reda chiar realul RLM si nici nu pot spune exact ca am folosit noi RLM81, si aici am folosit-o pentru nuanta.

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 May 2019 - 01:14 PM

Frumoase machete :good: . Amindoua sunt fain realizate si atent vopsite si uzate. Felicitari!!!!! :hi: :hi: :hi: :hi: :hi: Pacat ca nu ai pus poze cu delalii din interior.

#15 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 05 May 2019 - 12:40 PM

Vezi postareaMgc151184, la 03 May 2019 - 09:29 PM, a spus:

Hobby Color H421, cu denumirea RLM81, nu stiu daca reda chiar realul RLM si nici nu pot spune exact ca am folosit noi RLM81, si aici am folosit-o pentru nuanta.

Multumesc! Intr-adevar, arata foarte bine. Daca tin minte corect, instructiunile lui Radu recomanda versiunea Lifecolor de RLM 81 pentru schemele tarzii de IAR 80.

#16 Useril este offline   bog_ldx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 362
  • Inregistrat: 20-November 09
  • Location:Timisoara

Postat 05 May 2019 - 04:42 PM

Excelente!Imagine postata

#17 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2019 - 05:17 PM

Mi se pare incredibila tenacitatea ta ! Cred ca nu mai ai asa multe Romanesti de facut :)


Felicitari pentru realizare si documentare, arata tare bine ambele, avionul e interesant mai ales in culori Romanesti.

Cu ce ne mai rasfeti in continuare?

#18 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 05 May 2019 - 07:04 PM

Vezi postareaZ-mare, la 04 May 2019 - 01:14 PM, a spus:

Frumoase machete :good: . Amindoua sunt fain realizate si atent vopsite si uzate. Felicitari!!!!! :hi: :hi: :hi: :hi: :hi: Pacat ca nu ai pus poze cu delalii din interior.

Multumesc Z, din pacate nu am poze de la interior.

Citeaza

Daca tin minte corect, instructiunile lui Radu recomanda versiunea Lifecolor de RLM 81 pentru schemele tarzii de IAR 80.

Probabil, insa eu nu recomand LifeColor, chiar daca au o varietate mare de vopseluri calitatea lor pe mine m-a facut sa le abandonez, acoperire slaba, foarte greu de folosit in aerograf ... etc, singura pe care inca o mai folosesc este UA515 SkyBlue, pentru nuanta sa care nu o mai gasesc pe la nici un alt producator.

Citeaza

Mi se pare incredibila tenacitatea ta ! Cred ca nu mai ai asa multe Romanesti de facut :)
Felicitari pentru realizare si documentare, arata tare bine ambele, avionul e interesant mai ales in culori Romanesti.
Cu ce ne mai rasfeti in continuare?


Ehei, 109, mai sunt destule romanesti de facut ... sunt pregatit ... am deja ,asteptand cuminti in cuti, vreo 200 kituri de avioane, plus ca mai apar mereu noutati tentante, timp nu este...
Multumesc pentru felicitari.
E putin liniste pe masa de lucru acum, de fiecare data cand am incercat sa incep cate ceva, de fiecare data intervine cate ceva, documentatie lipsa, decaluri lipsa, poze lipsa ...etc, am inceput anul cu planuri mari, seria IAR-37 38 39 ... insa in lipsa unei carti mai ample decat cea de la Modelism care sa desluseasca subiectul, am cedat , apoi 108 Taifun, putine poze cu ele, mai astept, Potez XXV - nu am cartea lui Horia cu mine momentan, mai astept, Fi-156 Storch - mai am nevoie de vreo doua de cumparat.... asa ca de plictiseala am inceput lucrul la proaspatul Dewoitine D.27 de la Kora ... da e lupta crancena cu el ... mi-am scos toate pilele posibile de prin dulap sa-l dovedesc, e un gen de A-model primitiv... vedem daca ajung la capat cu el.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi